ЭКСКУРСІЯ РАБОТНІКАЎ СВК «МАЯК-ЗАПОЛЛЕ»

Вывучаем свой край
Адным з займальных маршрутаў, прапанаваных Карэліцкім раённым краязнаўчым музеем, прайшлі работнікі СПК «МАЯК-Заполле». Экскурсія была арганізавана прафсаюзнай арганізацыяй гаспадаркі. Пра гісторыю Карэліч і раёне, яго славутасцях распавяла экскурсантам, пакуль ўдзельнікі экскурсіі даехалі да агрогородка Райца, экскурсавод Беленова М. У., супрацоўнік музея, гісторык і краязнаўца. Тут наведалі былую сядзібу Раецкіх, дзе муж і жонка Салдатавы адраджаюць сядзібны дом у аграгарадку — помнік архітэктуры XIX стагоддзя. Пакуль паступова ідуць аднаўленчыя работы, выставачная зала адкрыты для наведвальнікаў. Самі гаспадары — творчыя людзі, трапятліва якія адносяцца да рэліквій мінулага. Вера Яўгенаўна — майстар па саломапляценні, член Беларускага саюза майстроў народнай творчасці, Аляксандр Васільевіч — піша абразы. Іканастас у «Дудках» — творчасць іх рук. Гэта і пакарыла членаў прафсаюза СВК.
Не менш цікавай была сустрэча з іерэем Аляксеем Шышкірэм, настаяцелем храма Святой Варвары, занесенага ў Спіс помнікаў, якія знаходзяцца пад аховай дзяржавы. Аб храме бацька Аляксей кажа з любоўю і нейкай незвычайнай пяшчотай. Яго мара — аднавіць храм такім, якім яго намаляваў Напалеон Арда. Пакарылі удзельнікаў экскурсіі і архітэктурная веліч будынка, і ўнутранае ўбранне, і легенды, ахутаныя вакол гэтага ўнікальнага помніка, які нагадвае карабель з пазначэннем бягучага часу (на ўваходных вежы — механічны гадзіннік).
У аграгарадке Варонча, літаральна ля сцен храма Святой Ганны, размешчаны старыя каталіцкія могілкі — помнік з помнікаў. Па пахаванням мінулага можна праводзіць асобную экскурсію пра вядомых людзей са званнямі, саслоўямі і рэгаліямі. Тут асабліва шмат помнікаў роду Верашчакаў.
Сельскіх работнікаў не здзівіш вясковым побытам. Але і «маякоўцам» было прыемна адысці ад цяперашняй мітусні, наведаўшы турыстычную вёску «Белыя лугі». Яны прайшліся па брукаванай вуліцы, пасядзелі пад ценем векавых ліп, ўдыхнулі паветра даваеннай вёскі.
Вяртанне дадому было з добрымі думкамі пра тое, які багаты Карэліцкі край, аб прафсаюзным лідэры Вользе Грыгаровіч, якая арганізавала гэтае падарожжа ў мінулае, а яшчэ і пра тое, што ўсё добрае, памятнае і займальнае зусім побач, у нас. Давайце разам вывучаць свой Карэліцкі край.